A Hamer féle medicina szerint különbséget kell tennünk jobb és balkezűség között.
A balkezűség áthelyezi a konfliktus becsapódásának helyét az agy átellenes oldalára a szokványos jobbkezességhez képest. A balkezesek tulajdonképpen a lelküktől az agyukig másként vannak “polarizálva”.
Most csak azt írom le, hogy a balkezeseknél melyik konfliktus viszony melyik oldalra esik.
A test bal oldala nálunk a partner-oldal ide tartoznak a barátok, a rokonok, az üzlettársak, a kollégák, az ellenségek, (de az apa oldalát is ide sorolnám)
A test jobb oldala nálunk az anya/gyerek oldal (saját anya, saját gyermek, illetve olyan emberek és állatok, akiket annak érzünk.)
A bal- és jobbkezesség az agyban kezdődik, pontosabban a kisaggyal, mert a kisagytól számítva kezdődik az oldalasság szerinti definiálás. Ezzel szemben az agytörzsnél a bal- és jobbkezességnek gyakorlatilag nincs jelentősége.
A szerv és az agy közötti kölcsönös viszony mindig egyértelműen látszik. Egyedül a lélek és agy, vagy az agy és a lélek egymás közötti viszonyban játszik fontos szerepet a bal- és jobbkezesség, mert ugye dönt a konfliktusról/agyi útvonaláról is és így arról is, hogy az érintettek milyen konfliktus során egyáltalán milyen „betegséget” szenvedhetnek el.
Például: Jobbkezes nő egy identitás konfliktus során végbél fekélyesedést szenved el, a balkezes nőnél ezzel szemben ugyanazon konfliktus hatására gyomor- vagy epevezeték fekélyesedési folyamat indul be.
Jobbkezes férfi egy birtok-bosszankodási konfliktus során epevezeték- vagy gyomorfekélyesedést szenved el, a balkezes férfinál ezzel szemben ugyanolyan konfliktusnál végbél fekélyesedés jelentkezik.
Jobbkezes nőnél pld. a bal mellben a nőnek a gyereke és az anyja és a családi fészek miatt keletkező konfliktusok okoznak elváltozásokat, míg a jobb mellben a partner vagy partnerek, akikhez tulajdonképpen a többi ember sorolandó, kivéve a kis gyermekeket, ill. a kis gyermeknek tekintett embereket és az állatokat.
Balkezesnél pontosan fordított a helyzet. Tehát a jobb mellben a nőnek a gyereke és az anyja és a családi fészek miatt keletkező konfliktusok okoznak elváltozásokat. Míg a bal mellben a partner vagy partnerek, akikhez tulajdonképpen a többi ember sorolandó.
A balkezesség egészen különös módon bizonyítja számunkra, hogy a biológiai konfliktusoknak elsődlegesen semmi közük Freudhoz és a hagyományos pszichológiához, hanem valóban biológiailag determináltak. Mert az, hogy egy balkezes fiatal nő egy szexuális konfliktusra a férfias birtok-konfliktus szervi tüneteivel (angina pectoris mellkasi fájdalom szívzūr) reagál és ebből kifolyólag lelkileg depressziós lesz, „tisztán pszichológiailag” egyáltalán nem értelmezhető.
A balkezes nő soha nem is veszíti el petefészek működését, nála továbbra is folyamatos marad a peteérés és a menstruáció, míg egy jobbkezes nőnek ezek után már elmarad a peteérése.
Ilyen összefüggésben az is érdekes, hogy egypetéjű ikreknél az egyik mindig balkezes, a másik pedig jobbkezes.